MESLEKİ YETERLİLİK SİSTEMİ

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi; ulusal meslek standartlarının oluşturulduğu, mesleki ve teknik eğitim ve öğretim programlarının bu standartlara göre hazırlandığı, işgücünün mesleki yeterliliğinin akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yapılan teorik ve uygulamalı sınavlar sonucunda belgelendirildiği, alınan belgelerin ulusal ve uluslararası düzeyde kıyaslanabilirliğinin sağlandığı, hayat boyu öğrenmenin desteklendiği, formel (örgün) eğitim almadan mesleği öğrenen kişilere bilgi ve becerilerini belgelendirme imkanının verildiği ve iş dünyası temsilcilerinin sürece ilişkin tüm kararlara aktif olarak katıldığı, kalite güvencesinin sağlandığı, adil, şeffaf ve güvenilir bir sistemdir.

Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemine göre yapılmış sınavlarda başarılı olan adaylara verilen belge Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak adlandırılır.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Tarafından Kamuoyuna sunulan broşür için tıklayınız

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

– Mesleki Yeterlilik Kurumundan akredite kuruluşlar ile iletişime geçilmesi ve sınavlara başvuru yapılması gerekmektedir. Kuruluşların gerçekleştireceği teorik ve performansa dayalı sınavlar sonucunda başarılı olan kişiler MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Mesleki Yeterlilik Kurumunun Yetkilendirildiği PRS Belgelendirme Sınav ve Belgelendirme Merkezinden alınır. Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında soru ve sorunlarınız için iletişim kısmımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz

slider1-1

Mesleki Yeterlilik Belge Geçerlilik Süresi  Nedir?
Belge geçerlilik süresi ulusal yeterliliklerde belirtilmektedir, yeterliliklerin büyük çoğunluğunda bu süre 5 yıl olarak tanımlanmıştır. Bilişim sektöründe yer alan mesleklerde 4 yıl, kaynak mesleklerinde ise 2, 3 veya 6 yıl olarak değişkenlik göstermektedir.Daha fazla Mesleki Yeterlilik Sistemi Hakkında Bilgi Almak İçin Lütfen Tıklayınız

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

    X